Plastové okná získali späť svoju dobrú povesť

Počas prvej vlny výmeny starých okien za plastové sme boli svedkami množstva chválospevov a dobrých skúseností šťastných majiteľov. Vytriezvenie prišlo po niekoľkoročnej skúsenosti s deformáciami, nízkou tepelnou izoláciou a tvorbou plesní v priestoroch s nekvalitnými plastovými oknami. V posledných rokoch ale zlú povesť plastových okien zlepšujú kvalitné značky, ktoré nájdete aj pod heslom „plastové okná Bratislava“. Tie dokážu zdatne čeliť hliníkovej alebo drevenej konkurencii. Pri výbere plastových okien je dôležité sledovať niekoľko dôležitých základných parametrov.

Two sample of PVC windows stands on concrete block

Profil okna

V reklamách na plastové okná často počuť slovné spojenie „profil okna“. Ide o tvarovú lištu, z ktorej sa skladá okenný rám a každý výrobca má vlastnú technológiu na jej výrobu. Profily plastových okien sa vystužujú najčastejšie pozinkovanou alebo nehrdzavejúcou oceľou, čo je aj prvým rozdielom medzi kvalitnými a nekvalitnými oknami. Lacné a nekvalitné okná majú profil vystužený najčastejšie tenkým plechom, ktorý z dôvodov teplotných rozdielom a slabej pevnosti nedokáže udržať tvar a pevnosť okna po dlhšiu dobu. Profil plastového okna je dôležitý aj z hľadiska tepelnej izolácie, ktorá je zabezpečená komorovým systémom. Počty komôr sú rôzne, od 3 po 8 v najnovších radoch, pričom platí pravidlo, že vyššie číslo komôr znamená lepšiu izoláciu, ale rozdiel v izolačnej schopnosti medzi 3 a 5-komorovým oknom je výrazne vyšší ako medzi 5 a 7-komorovým.

Sklo

Keďže najväčšiu časť plochy plastového okna tvorí sklo, prirodzene je dôležitá jeho schopnosť tepelnej izolácie. Tá sa štandardne zabezpečuje dvojitým sklom, medzi ktorým je hermeticky uzavretý priestor naplnený najčastejšie inertným plynom. Trojsklo je z hľadiska teplotnej izolácie účinnejšie, ale zvyšuje sa ním celková cena okna a kladie vyššie nároky na nosnú konštrukciu z dôvodu vyššej hmotnosti.

Vzhľad

Jednou z výhod plastových okien je ich tvarovateľnosť a schopnosť vyrobiť ich v rôznych farbách, tvaroch a dizajnoch. Preto nie je zložité nájsť plastové okná na mieru pre každého. Vyrábajú sa v rôznych farbách a odtieňoch. Kvalitné plastové okná sa vyznačujú aj vysokou stálosťou farby, čo je vlastnosť, ktorú nemajú lacnejšie modely.

Keby sme to mali celé zhrnúť, najväčšie klady plastových okien sú v ich výbornej tepelnej izolácii spôsobujúcej úspory z hľadiska energii, možnosť výberu rôznych tvarov, farieb a dizajnov, ktoré zapadnú do každej stavby, či už ide o novostavbu ale rekonštrukciu historických budov. V neposlednom rade je to aj ich dlhá životnosť a minimálne nároky na údržbu. Zápory plastových okien sa prejavujú hlavne na nekvalitných výrobkoch a tu ide o ich tvarovú nestálosť z dôvodu nedostatočne pevnej výstuže. Nekvalitné plastové okná sa prejavia aj farebnou nestálosťou už po relatívne krátkej dobe a sú náročnejšie na opravy. Preto je dôležitá voľba overených a kvalitných značiek, ktoré investíciu vrátia svojou dlhodobou spoľahlivosťou a šetrením energie.

 

Vitaliy Hrabar,  Pavel Losevsky, / Dollar photo club