Plastové alebo drevené strešné okná? Poradíme vám

Plastové alebo drevené strešné okná? Poradíme vám

Strešné priestory a strešné okná k sebe neodmysliteľne patria. Okná v podkroví sú z vonkajšej strany strechy veľmi estetické a z vnútornej funkčné. Pri výbere strešného okna je dôležité zvážiť materiál, z ktorého bude okno vyrobené. Materiál ovplyvní tepelnú izoláciu, údržbu i dizajn. Ktoré okná do podkrovia sú lepšie – drevené alebo plastové?

Drevené strešné okná: Klasika s prirodzeným šarmom

Drevené strešné okná sú obľúbené pre klasický vzhľad a príjemný vizuálny dojem. Drevo volia často ľudia, ktorí majú radi tradičný štýl. Aké sú výhody a nevýhody strešných okien z dreva?

Výhody drevených strešných okien

 • Drevo dodáva priestoru prirodzený a útulný vzhľad, ktorý je ťažké dosiahnuť s inými materiálmi. Tento materiál sa ľahko integruje do tradičných aj moderných interiérov.
 • Drevo má vynikajúce izolačné vlastnosti, čo prispieva k udržiavaniu príjemnej teploty v miestnosti počas celého roka. V zime zadržiava teplo a v lete zabraňuje prehrievaniu.
 • Drevo je obnoviteľný a ekologický materiál, ktorý pri správnej údržbe vydrží dlhé roky.

Nevýhody drevených strešných okien

 • Drevo vyžaduje pravidelnú údržbu, aby si zachovalo svoj vzhľad a vlastnosti. Je potrebné ho natierať ochrannými nátermi a kontrolovať stav drevených profilov.
 • Drevo je drahšie ako plast, čo môže byť rozhodujúci faktor pri obmedzenom rozpočte.
 • Drevo je citlivé na vlhkosť a môže sa deformovať alebo poškodiť v prípade nesprávnej starostlivosti a vystavení nadmernej vlhkosti.

Plastové strešné okná: Moderné, lacné a praktické riešenie

Plastové strešné okná sú populárne pre vysokú odolnosť a jednoduchú údržbu. V posledných rokoch sa technológia výroby plastových okien výrazne zlepšila. Tieto okná sú skutočne atraktívnou voľbou pre väčšinu domácností.

Výhody plastových strešných okien

 • Plastové okná nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Sú odolné voči vlhkosti, hnilobe a plesniam. Pre podkrovné priestory sú ako stvorené.
 • Plastové okná patria medzi najlacnejšie možnosti v oblasti typov okien.
 • Plast je veľmi odolný materiál, ktorý vydrží dlhé roky bez výrazných zmien vzhľadu a funkčnosti.
 • Moderné plastové okná majú vynikajúce izolačné vlastnosti, pomáhajú udržiavať optimálnu teplotu v miestnosti a znižujú náklady na vykurovanie a chladenie.

Nevýhody plastových strešných okien

 • Plastové okná nemajú prirodzený vzhľad dreva, čo môže byť pre niektorých ľudí nevýhodou. Aj keď sú k dispozícii v rôznych farebných variantoch a dizajnoch, nie vždy sa hodia do všetkých typov interiérov.
 • Výroba plastu má väčší dopad na životné prostredie ako výroba dreva. Plastové okná sú síce recyklovateľné, ale nie tak ekologické ako drevené okná.

Tipy na záver: V oblastiach s vysokou vlhkosťou alebo extrémnymi teplotami sú plastové okná praktickejšou voľbou. Ak máte radi prírodné materiály a nevadí vám pravidelná starostlivosť, drevené okná vám prinesú veľa radosti.

Autor: Gabriela Kudláčová